CAM İŞLEME
Cam Nasıl İşlenir?

Cam, orijinali inorganik sıvı olan, sert ve kırılgan şekli ile tüketilen, birçok eşyanın yapımında antik çağlardan beri kullanılmakta olan, saydam ya da yarı saydam maddeye verilen addır. Camın ana maddesi silisyumdur. Silisyum en çok kumda bulunur.

Bu nedenle camın ana maddesi kum olarak bilinir. Diğer maddeler ise Natrium ve Kireçtir. Cam, ani soğutulduğunda amorf bir yapıya bürünür. Bu amorf yapı cama sağlamlığını veren yapıdır. İnsan yapımı ve doğal olmak üzere iki ayrı cam çeşidi vardır. İnsan yapımı olan cam hepimizin bildiği cam olmakla beraber, doğal cam yanardağlardan püskürtme yolu ile doğa üstüne gelen, yarı değerli taş olarak kabul edilen cam türüne verilen addır.

Cam işleme sanatı ise; iki şekilde ele alınmaktadır:  

1) Üfleme tekniği ile işlenmesi.

Camın üfleme tekniği ile işlenmesi, sıradışı ve adeta sihirli bir sanat dalıdır. Eriyik haldeki camın özel araçlar yardımı ile şekillendirilmesine dayalı bu sanat dalı ile gerek kullanım amaçlı, gerekse süs ve dekorasyon amaçlı birçok çeşitte ürünün imalatı yapılabilmektedir. Eriyik ve sıvı halde bulunan cam; “pipo” adı verilen içi boş boru ile üflenerek istenilen şekle büründürülür. Bu şekilde birçok dekoratif ürünün yanısıra, bardak, vazo, sürahi gibi kullanım amaçlı ürün de üretilebilmektedir. 

2) Kalıplama tekniği ile işlenmesi

Kalıplama tekniği bu alanda kullanılan en eski tekniktir. Önceden hazırlanmış kalıba dökülen cam, donduktan sonra kalıptan ayırılır. 

Cam eşyanın üzerine boya ve desen işlenmesi şeklindeki cam işleme sanatına “vitray” adı verilir. Vitrayın orijinali aslında kırık camların birleştirilmesi ile desenin oluşturulmasıdır.

Ancak, oldukça zor olan bu yöntemin yanısıra, hazır camın üstünde özel cam boyaları ile boyama ve konturlama yapılarak desen yapılması daha sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

 

Modern makine parkımız sayesinde, Camın kesiminden cam üzerinde tüm özel isteklerinizi gerçekleştirebiliriz.

Fabrika
Eskihisar Mah. 8026 Sk. No:9 Merkezefendi / Denizli
Telefon : +90 (258) 268 10 12
Faks : +90 (258) 268 98 80
Showroom
Hacıkaplanlar Mah. 734 Sk. No:8 Pamukkale/DENİZLİ
Telefon : +90 (258) 264 04 99
Faks : +90 (258) 268 98 80
NT Web